Gramatura worków, tak samo jak gramatura opakowań, czy innych materiałów, to masa przypadająca na metr kwadratowy danego tworzywa. Parametr ten jest wygodnym w użyciu wskaźnikiem, który pomaga w określeniu grubości danego worka, co często przekłada się na jego wytrzymałość. Kiedy warto zwrócić na nią uwagę?
Zastosowanie worków w zależności od gramatury
Gramatura może też świadczyć o gęstości tkania, co poza wcześniej wspomnianą wytrzymałością, przełoży się również na inne właściwości worków. Te lżejszej konstrukcji są łatwiejsze w przechowywaniu i pozwalają na lepszy transport powietrza pomiędzy ich środkiem a otoczeniem. Tak właśnie jest w przypadku choćby worków raszlowych. Nie przeniesiemy w nich natomiast granulatów ani innych produktów sypkich - do tego lepiej nadadzą się worki polipropylenowe o większej gramaturze i tkane w sposób bardziej zwarty. Jeśli natomiast mamy do czynienia z bardzo drobnym pyłem, który na dodatek może być niebezpieczny dla zdrowia, tak jak ma to miejsce w zakładach przemysłowych, to aby go wyłapać, stosuje się worki filtracyjne o gramaturze nawet na poziomie około 770 g/m2 dla tych ze szklanej włókniny.
Gramatury worków polipropylenowych
Worki polipropylenowe gęstotkane standardowo produkuje się w gramaturach 55 g/m2, 60 g/m2, 65 g/m2 i 70 g/m2, ale często na zamówienie można dostać nawet takie do 130 g/m2. Dzięki temu doskonale nadają się do przechowywania i przewożenia materiałów sypkich, które dodatkowo cechują się dużą gęstością, więc tradycyjne worki foliowe mogłyby nie wytrzymać ich masy. Najpopularniejsze zastosowanie znajdują w branży spożywczej, a dokładniej w przemysłach zbożowo-młynarskim, paszowym, czy cukrowniczym oraz budowlanej np. do transportu piasku.
Jeszcze większą gramaturę posiadają worki typu big bag, bo posiadają aż 140-230 gramów polipropylenu w jednym metrze kwadratowym, dlatego są często wybierane do zadań specjalnych, jak choćby przenoszenie ciężkiego gruzu na placu budowy.
Czego gramatura NIE oznacza
Kiedy mamy do czynienia z konkretnym rodzajem worka z określonego materiału, to gramatura będzie wprost idealnym wskaźnikiem jego wytrzymałości. Należy jednak pamiętać, że kiedy porównujemy ze sobą zupełnie różne produkty, a szczególnie, kiedy zostały wykonane z innych tworzyw, może się okazać, że masa w metrze kwadratowym nie powie nam za wiele o ich jakości. W takiej sytuacji ważniejsze są właściwości samego surowca i inne kwestie, takie jak np. dopasowanie kształtu i poziomu elastyczności worka do tego co chcemy w nim przechowywać. Na rynku jest dostępnych całe mnóstwo tego rodzaju opakowań i z pewnością łatwo znajdziemy idealny dla nas, ale warto wcześniej dokładnie określić nasze potrzeby, albo poprosić o pomoc sprzedawcę, który chętnie wskaże najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo, większa gramatura często idzie w parze z wyższą ceną, więc z ekonomicznego punktu widzenia, nie ma sensu stawiać zawsze na jej najwyższą wartość, kiedy po prostu nie ma takiej konieczności.