Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

Przechowywanie drewna w warunkach domowych wymaga specjalnego przygotowania i logistyki. Ten materiał na opał jest bowiem wyjątkowo wrażliwy na wszelkie czynniki środowiskowe, w tym przede wszystkim wilgoć i niskie temperatury. W jaki sposób można skutecznie zabezpieczyć drewno? W co lepiej zainwestować? W plandekę, czy też worki? Czytaj dalej!

Zalety stosowania plandeki do przykrywania drewna

Plandeki to tworzywa o bardzo szerokim zastosowaniu. Te przystosowane do ochrony drewna muszą mieć odpowiednią grubość, a tym samym być odporne na rozerwanie. Plandeki do przykrywania drewna to także bardzo dobra ochrona przed promieniowaniem słonecznym, wilgocią, pleśnią, kurzem, brudem i innymi czynnikami środowiskowymi. Na ogół wykonane są z odpornego PCV lub PE. Ich montaż się dziecinnie prosty, co ułatwiają zakute oczka montażowe.

Plandeki na drewno będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają własnej drewutni i zmuszone są do przechowywania tego materiału pod gołym niebem. 

Dobrej jakości plandeki na drewno posłużą nawet przez kilka sezonów, dlatego też to dobra inwestycja.

Zalety stosowania worków na drewno

Drewno kominkowe można z powodzeniem przechowywać w specjalnie przeznaczonych do tego workach. Są dostępne na rynku w różnych rozmiarach. Wykonane są ze sztucznych materiałów, co pozwala na skuteczną ochroną przed zawilgoceniem, pleśnią, grzybem i promieniowaniem słonecznym. Ich dodatkową zaletą jest odporność na zerwanie, duża nośność i wytrzymałość. Niektóre rodzaje worków na drewno wzbogacone są o filtr UV. 

Drewno najlepiej przechowywać jest w:

  • workach siatkowych (dodatkowo wzmacnianych) - gwarantują dużą wentylację, przez co znacznie zmniejsza się ryzyko pojawienia się pleśni, czy grzybów,
  • worki raszlowe (o ażurowym splocie) - są wytrzymałe na zerwanie i oberwanie,
  • workach polipropylenowych (o gęstym utkaniu) -  poza ochroną przed czynnikami atmosferycznymi, skutecznie zapobiegają przedostaniu się insektów i gryzoni.

Worki na drewno dostępne są w bardzo korzystnej cenie. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zakup opakowania zbiorczego np. po 50 lub 100 sztuk (największa opakowania liczą do 2000 sztuk). Ze względu na fakt, że worki siatkowe, raszlowe lub polipropylenowe przeznaczone są do wielokrotnego użytku, ich koszt zwróci się w bardzo szybkim czasie. 

Worki na drewno ma znacznie więcej zastosowań. Będą idealnie pełniły swoje funkcje podczas przechowywania produktów spożywczych, rolnych, a także innych materiałów opałowych, jak ekogroszek. Dlatego też warto mieć je w zapasie w każdym gospodarstwie rolnym.

Bez względu na to, w jakich workach przechowuje się drewno, warto zadbać o właściwe warunki. Miejsce na drewno powinno być przede wszystkim słoneczne, suche i przewiewne. Tylko w ten sposób uniknie się uszkodzenia lub całkowitego zmarnowania tego surowca. Ważne jest, aby łatwo można było dostać się samochodem dostawczym (szczególnie w przypadku, gdy zużycie drewna jest bardzo duże). Ponadto, drewno powinno spoczywać na równej i utwardzonej powierzchni. Jeśli kawałki drewna wykorzystywane są na bieżące potrzeby np. ogrzewanie domu, dobrze jest przechowywać je blisko wejścia do budynku. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście drewutnia, jednak ograniczona powierzchnia może znacznie utrudniać ich wykorzystanie. W marketach budowlanych dostępne są drewutnie w różnych rozmiarach, nawet bardzo małych.