Worki drejerowe, inaczej raszlowe, cieszą się dużą popularnością przede wszystkim w branży spożywczej oraz w szeroko pojętym agrobiznesie. Wyróżniają się siatkowym utkaniem, dużą wytrzymałością i dużą nośnością. Jesteś ciekaw, do czego można je wykorzystać? Czytaj dalej.
Charakterystyka worków drejerowych
Dobrej jakości worki drejerowe wykonane są z tworzyw sztucznych. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ tkaniny określane jako ekologiczne, organiczne i biodegradowalne z czasem tracą na jakości. A to oznacza utratę nośności i wytrzymałości, co w przypadku branży rolniczej i spożywczej ma ogromne znaczenie.
Worki drejerowe mają bardzo charakterystyczny ażurowy splot, co zapewnia odpowiednią wentylację. Jest to ogromna zaleta w przypadku przechowywania i transportu warzyw, owoców i innych produktów spożywczych o krótkim terminie przydatności. Niektóre worki drejerowe wyposażone są w wygodne ściągacze, dzięki czemu można sprawnie i szybko je zamknąć.
Dodatkową zaletą worków drejerowych jest ich odporność na korozję, czynniki środowiskowe, tlen, rozciąganie, a także zerwanie.
Do czego służą worki drejerowe?
Worki siatkowe od lat znajdują zastosowanie w ogrodnictwie, rolnictwie, branży spożywczej, a także nadają się do przechowywania drewna kominkowego lub innego materiału opałowego. Z powodzeniem można pakować w nie owoce, warzywa i produkty sypkie. To właśnie dlatego są jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów worków w szeroko pojętym agrobiznesie.
Najczęściej w workach drejerowych przechowuje się:
- ziemniaki,
- marchewkę,
- pietruszkę,
- cytryny,
- bakłażany,
- cebulę,
- jabłka,
- buraki,
- papryki,
- drewno kominkowe, ekogroszek i inne materiały opałowe.
Zalety worków drejerowych w rolnictwie
Worki drejerowe dostępne są w różnych wielkościach. Najmniejsze z nich mają pojemność ok. 5 kilogramów/litrów, a największe nawet 40 kilogramów/litrów. Można je nabyć w szerokiej gamie kolorystycznej. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup całego pakietu worków, pakowanych np. po 50 sztuk. Są sprzedawane ze ściągaczami, taśmami, sznurkami lub bez nich. Dzięki temu, każdy możne znaleźć taki rodzaj worka, który najbardziej odpowiada jego potrzebom. Ponadto, są znacznie tańsze niż worki foliowe, czy drewniane skrzynki.
Rolnicy, którzy regularnie otrzymują duże plony ze swoich zbiorów, podkreślają zalety stosowania worków drejerowych. Są znacznie bardziej wytrzymałe i praktyczne niż standardowe skrzynki, czy też worki foliowe. Te pierwsze nie zabezpieczają w sposób dostateczny produktów spożywczych, ze względu na duży dostęp do tlenu i wilgoci. Te drugie z kolei zwiększają ryzyko pleśnienia warzyw i owoców. Worki raszlowe zabezpieczają plony przed gryzoniami. To wszystko zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo plonów rolnych.