Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tworzyw wykorzystywanych do produkcji worków. Materiały te mogą być naturalne i syntetyczne. To przeznaczenie worka decyduje o tym, jaki rodzaj włókna zostanie w nim zastosowane. Tym samym, inaczej wyglądać będą worki przeznaczone do przechowywania żywności, a inaczej worki na gruz, czy też inne odpady budowlane. Ich cena uzależniona jest od wielu czynników, w tym wielkości i rodzaju uchwytów. Poznaj najpopularniejsze z nich.

Worki jutowe liderem wśród worków naturalnych

Worki jutowe zaliczane są do biodegradowalnych, ponieważ w 100 proc. stworzone są z włókien roślinnych. Sama roślina, jaką jest juta, zaliczana jest do rodziny lipowatych. Długie łodygi juty po uprzednim przetworzeniu wykorzystywane są do produkcji wytrzymałych worków. Początkowo ich przeznaczeniem było przechowywanie kawy i ziemniaków. 

Włókno łykowe na worki są przede wszystkim wytrzymałe, tanie i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Obecnie z tego tworzywa produkuje się również ekologiczne torby na zakupy. 

Syntetyczne włókna na worki

Większość worków wykorzystywanych w przemyśle, gdzie ważne jest bezpieczne i skuteczne transportowanie i przechowywanie dużych gabarytów, tworzone są z włókien sztucznych. 

Prym w tej kwestii wiedzie polipropylen. Jest to termoplastyczny polimer o dużej wytrzymałości.  Worki polipropylenowe sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu, w tym przede wszystkim spożywczym, chemicznym, paszowym, rolniczym i budowlanym. Jest to materiał wyjątkowo tani. Co więcej, kupując worek typu Big Bag, można wykorzystać go ponownie. 

Coraz więcej worków na śmieci wykonywanych jest z materiałów po recyklingu. Jest to związane z zapotrzebowaniem na ekologiczne rozwiązania. Surowiec jest co prawda syntetyczny, jednakże wyjątkowo elastyczny, odporny na uszkodzenia, a przede wszystkim wytrzymały. 

Dużą popularnością cieszą się także worki wykonane z folii HDPE. Koszt ich produkcji jest bardzo niski, a sam surowiec bardzo łatwy w wytworzeniu. Skrót HDPE (po ang. high density polyethylene) to inaczej polietylen o dużej gęstości - 0,94 - 0,96 g/cm3. To sprawia, że tego rodzaju worki są wyjątkowo trwałe i odporne. Są odporne na rwanie i uszkodzenia mechaniczne. Folia HDPE jest również odporna na substancje chemiczne, kwasy, sole, alkohol, wysokie temperatury (w niskich wykazuje się dużą kruchością), a także wilgoć. Przeznaczenie tworzyw HDPE to przede wszystkim przemysł spożywczy, kosmetyczny i elektroniczny.

Podsumowując, rodzaj włókien wykorzystywanych w produkcji worków w głównej mierze zależą od ich destynacji. Dlatego też ich zakup należy dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Na szczęście worki naturalne i stworzone z tworzyw sztucznych są dostępne w niskich cenach i różnych wielkościach.