Budowanie domu jest dużym przedsięwzięciem logistycznym i finansowym. Zanim przejdzie się do realizacji, należy dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Co dalej? Od czego zacząć budowanie domu? Przeczytaj poniższy tekst i pozbądź się wszelkich wątpliwości.
Od czego zacząć budowanie domu?
Zanim przystąpi się do prac wykonawczych, należy sprawdzić stan prawny posesji, na którym dom ma stanąć. W tym celu konieczne jest sprawdzenie księgi wieczystej przypisanej do działki. Jest to istotne nie tylko pod względem ewentualnych zadłużeń ciążącym na poprzednim właścicielu. Dokładne zweryfikowanie księgi wieczystej ma na celu także planowanego zagospodarowania przestrzennego najbliższych okolic i stanu uzbrojenia technicznego terenu.
Ważne jest również, aby sprawić jakość gleb, stan dróg dojazdowych, dostęp do podstawowych mediów, a także ukształtowanie powierzchni.
Etapy budowania domu
Jeśli wszystkie formalności zostaną spełnione, to nie pozostaje nic innego niż rozpoczęcie budowania. Od czego zacząć budowę domu? Od projektu. Najlepszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest zamówienie projektu od doświadczonego architekta. Tylko w ten sposób, można dostosować plan do indywidualnych potrzeb. Można też pokusić się o adaptację starego projektu, jednak w dłuższej perspektywie zajmuje to znacznie więcej czasu i może przysporzyć wielu problemów logistycznych.
Na etapie planowanie konieczne jest uwzględnienie takich rozwiązań jak fotowoltaika. Kiedy już plan jest gotowy, można przystąpić do działania.
Kluczowe jest znalezienie zaufanej ekipy budowlanej. Ten, kto kiedykolwiek stawiał swój dom, wie, że od tej decyzji zależy bardzo wiele. Mowa tutaj przede wszystkim o jakości i tempie wykonywanych prac. Na te dwa czynniki wpływ mają także możliwości finansowe.
Kolejnymi etapami są:
- ogrodzenie działki - ostatecznym ogrodzeniem lub tymczasową siatką,
- wytyczenie fundamentów - wykonuje to geodeta w oparciu o projekt architekta
- przygotowanie gruntu pod budowę, w tym wyrównanie działki - może polegać dodatkowo na wykonaniu tzw. drenażu ziemi,
- budowa fundamentów - tempo tego etapu zależy od tego, czy dom jest podpiwniczony, czy też nie,
- budowa ścian, stropów - może trwać najdłużej,
- wykonanie konstrukcji dachowej wraz ze wszystkimi elementami, w tym kominem,
- montaż drzwi zewnętrznych i okien,
- montaż niezbędnych instalacji - elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, fotowoltaiki,
- wykonanie suchych tynków - na tym etapie konieczny będzie zakup worków typu Big Bag, które pomieszczą pozostały gruz i inne odpady budowlane,
- izolacja ścian,
- instalacja gniazdek, oświetlenia i przełączników,
- prace wykończeniowe - kuchnia, łazienka itd.
Należy pamiętać także o tym, aby prowadzić tzw. dziennik budowy. Jest to niezbędne do tego, aby zgłosić budynek do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi, można umeblować dom, a następnie w nim zamieszkać.