Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

Wydawać by się mogło, że odpady budowlane to pojęcie dość oczywiste. Niestety, nie każda pozostałość po remoncie, czy budowie może być klasyfikowana do tej grupy. Definicja jest nieco bardziej złożona. 

Czym właściwie są odpady budowlane? Co się do nich zalicza? Do jakich kontenerów można wyrzucać odpady budowlane? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.

Czym są odpady budowlane?

 Klasyfikacja odpadów budowlanych jest rozbudowana. Obecnie dzieli się je na:

  • materiały izolacyjne - mowa tutaj przede wszystkim o materiałach do ocieplania budynków. Wyróżniają się przede wszystkim niewielką masą, a dużą objętością,
  • zmieszane odpady budowlane - pod tym pojęciem kryją się głównie pozostałości po tapetach, worki po cemencie, rury PCV, a także deski klozetowe,
  • gruz betonowy lub ceglany - poza gruzem do tej grupy zaliczyć można potłuczone kafelki, pozostałości po ściankach działowych, zlewach i innej armaturze,
  • odpady z drewna i tworzyw sztucznych - w tym stolarka okienna.

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Ilość odpadów budowlanych w Polsce rośnie. Jest to związane z dynamiczną rozbudową sektora budowlanego. Warto jednak pamiętać o tym, że zgodnie z prawem, podmiot odpowiedzialny za budowę (lub remont) zobowiązany jest do utylizacji odpadów. Konieczne jest zamówienie właściwego kontenera na odpady. Nie ma możliwości wrzucania ich do pojemnika na odpady komunalne. 

Pośród odpadów budowlanych część nadaje się do ponownego użycia (recyklingu), a część nie. Do tej pierwszej grupy zalicza się m.in. gruz ceglany i betonowy, a także odpady z drewna. Ponownie można wykorzystać także żwir o grubej ziarnistości. Całkowicie nieodnawialnymi surowcami są z kolei resztki farb, klejów i innych substancji chemicznych. 

Na barkach właścicieli firm budowlanych spoczywa odpowiedzialność za prawidłową utylizację odpadów. Zaniedbania w tym zakresie mogą być nawet karane dużymi grzywnami. Gdzie zatem można je wyrzucać. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest powiadomienie PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Drugą możliwością jest skorzystanie z dostępnych na rynku usług komercyjnych. 

Co grozi za wyrzucanie odpadów budowlanych do śmietnika?

Wyrzucanie odpadów budowlanych do szeroko dostępnych kontenerów zlokalizowanych na osiedlach miejskich lub prywatnych posesjach jest karalne. Za takie wykroczenie grozi kara nawet 500 złotych. Jeszcze bardziej kosztowne jest podrzucanie gruzu na inne posesje. Taki czyn może być ukarany mandatem w wysokości nawet do 5000 złotych. Jest to zawarte w artykule 117 Kodeksu Wykroczeń. 

W związku z tym nie warto ryzykować. Cena za wynajem kontenera jest znacznie mniejsza. Na potrzeby indywidualne należy liczyć się z kosztem średnio między 100 zł a 300 zł. Zamówienie kontenera o największych gabarytach (często wykorzystywany na budowlach osiedli mieszkaniowych) to koszt ok. 600 zł - 800 zł.