Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

W coraz większej liczbie gałęzi przedsiębiorstw priorytetem zaczyna być ochrona środowiska i ekologia. Firmy zaczynają dbać przede wszystkim o to, aby straty na surowcach były jak najniższe, podobnie jak zanieczyszczenie związane z produkcją. Dużo marek spożywczych, rolniczych, budowlanych i chemicznych stawia na worki biodegradowalne. Czym są? Jakie są ich największe zalety? Przeczytaj poniższy tekst i rozwiej wszelkie wątpliwości.

Czym jest biodegradowalność?

Hasło “biodegradowalność” jest dziś na ustach wielu zwolenników stylu eko. Oznacza on proces naturalnego rozkładu związków organicznych na nieorganiczne. Czynnikami, które mają wpływ na ten rozkład, są m.in. organizmy żywe, tlen, powietrze i promieniowanie słoneczne. Biodegradowalne worki to doskonała alternatywa dla ich plastikowych odpowiedników, które rozkładają się w ziemi nawet kilka setek lat, przyczyniając się w dużym stopniu do zanieczyszczenia planety.

Zalety worków biodegradowalnych

Worki biodegradowalne wykonane są z tworzyw, które pod wpływem określonych czynników ulegają szybkiemu rozkładowi do mniejszych cząsteczek do tzw. biomasy. Po tego procesu potrzebują: powietrza, dwutlenku węgla, ciepła, czyli odpowiedniej temperatury, optymalnej wilgotności, mikroorganizmów. Największą zaletą korzystania z biodegradowalnych worków na śmieci jest to, że są przyjazne dla środowiska. Co ważne, worki tego rodzaju nie można wrzucać do pojemników oznaczonych jako “bio”. Dlaczego? Niestety, osoby, które pracują w sortowni nie są w stanie odróżnić tego rodzaju worków, od tych tradycyjnych. Worki biodegradowalne stosuje się przede wszystkim do śmieci pochodzenia naturalnego, czyli organicznego. Nie zaleca się wyrzucanie do nich przedmiotów ostrych, plastiku, ani tworzyw sztucznych. Dlaczego worki biodegradowalne są lepsze od tych używanych na szeroką skalę? Śmieć, który trafia na wysypisko nie tylko może okazać się toksyczny dla ludzi, ale także istnieje ryzyko, że zostaje zjedzony przez zwierzęta lub ulegnie rozkładowi w glebie przez setki lat. Worki biodegradowalne mogą zostać rozłożone i ponownie użyte do rozmaitych celów, co jest podstawą recyklingu.

Worki biodegradowalne kompostowalne

Część worków biodegradowalnych dostępnych na rynku jest dodatkowo kompostowalna. Są one nieco droższe, ponieważ muszą spełniać normy opisane w dyrektywach Unii Europejskiej. Co ciekawe, tego rodzaju opakowania w większości rozkładają się w ciągu zaledwie pół roku. Do ich produkcji nie używa się metali ciężkich, ani innych substancji określanych jako potencjalnie niebezpieczne dla środowiska naturalnego. W przypadku worków biodegradowalnych i mogących zostać poddanych kompostowaniu, można je wykorzystać do nawożenia ziemi (razem z ich zawartością). Tworzywem do ich wykonania jest najczęściej celuloza, skrobia lub białko pochodzenia roślinnego. Nawet nadruki umieszczone na tego rodzaju workach są w pełni naturalne i biodegradowalne.