Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

Transport materiałów sypkich nierzadko jest dużym przedsięwzięciem logistycznym. Przed przewoźnikiem bowiem stoi wiele wyzwań i problemów, które należy na bieżąco rozwiązywać. Jednym z dylematów może być wybór rodzaju kontenera lub worków, w którym przewozi się towar. W zależności od surowca istnieje wiele regulacji prawnych, które warunkują bezpieczne przechowywanie i przewożenie. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak zorganizować przewóz materiałów sypkich.

Jak przewozi się materiały sypkie?

Przewóz materiałów sypkich uzależniony jest od ich rodzaju. Inaczej będzie przewoziło się materiały niebezpieczne dla zdrowia, a nieco inaczej pozostałości budowlane, sztuczne nawozy, ziemię, węgiel, paszę, zboże, ryż, cukier, sól, czy też mąkę. W zależności od tego transport będzie wymagał odpowiedniej temperatury i wilgotności (szczególnie gdy przewożone są produkty spożywcze). Ten rodzaj towaru jest w szczególności narażony na zbrylanie, dlatego ścisła kontrola warunków transportu zaliczana jest do priorytetowych czynności każdego przewoźnika. Materiały sypkie można przewozić na kilka sposobów. Najbardziej popularne są worki typu Big Bag, a także kontenery, worki i skrzynie. Transportowane są najczęściej drogami szybkiego ruchu i kolejowymi. Nieco rzadziej morskimi i rzecznymi.

Transport materiałów sypkich w workach typu Big Bag

Worki typu Big Bag występują w wielu rozmiarach i rodzajach. Są najczęściej wybieranymi tworzywami do przechowywania i bezpiecznego transportowania materiałów sypkich. Ich największą zaletą jest to, że wytrzymują nawet spore obciążenie - nawet do 2000 kg. Wykonane są przede wszystkim z bardzo odpornych na obciążenia i warunki atmosferycznie tworzywa - polipropylenu. Mają ergonomiczny kształt (dopasowują się do struktury transportowanego materiału), co pozwala na dużą oszczędność miejsca w ciężarówce, czy innym pojeździe. Co można transportować w workach typu Big Bag? Przede wszystkim: żwir, cement, gruz, żużel, sól drogową, nawozy, granulaty, chemikalia ziarno, kawę, mąkę, cukier. Worki wielkogabarytowe Big Bag ułatwiają szybki i bardzo sprawny załadunek. Na szczęście, na rynku dostępnych jest ich tak wiele rodzajów, że można dopasować je do indywidualnych potrzeb danego przewoźnika. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup określonego rodzaju Big Baga, warto sprawdzić grubość materiału, ich nośność i konstrukcję. Kluczowy jest dobór jego rodzaju do transportowanego materiału. Kluczowym czynnikiem będzie to, czy worek polipropylenowy jest powlekany, czy też niepowlekany. Jaka jest różnica?

Powlekane czy niepowlekane?

Worki niepowlekane, ze względu na lepszą cyrkulację powietrza, rekomendowane są do transportowania wszystkich materiałów spożywczych i rolnych. Zmniejszy to ryzyko zawilgocenia, a co za tym idzie rozwoju grzybów i pleśni. Worki powlekane z kolei będą z kolei idealne w celu przewożenia substancji pylących, np. gruzu.