Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

Worki foliowe towarzyszą nam prawie na każdym kroku i w wielu przypadkach bardzo trudno znaleźć dla nich jakiś bardziej ekologiczny zamiennik. Ciężko wymieniać ich wszystkie zastosowania, bo przez ich uniwersalność doprowadziłaby do stworzenia niezwykle długiej listy. Nic w tym dziwnego, w końcu są wytrzymałe, a zarazem lekkie i łatwe w przechowywaniu, można do nich wkładać przedmioty o dowolnych kształtach i rozmiarach, nie przepuszczają wody, są szczelne, nie mają zapachu (chyba, że intencjonalnie się je aromatyzuje, jak np. niektóre worki na śmieci), ale przede wszystkich są tanie. Dostępnych na rynku jest również całe mnóstwo ich rodzajów, w zależności od naszych potrzeb. Jak więc wybrać ten odpowiedni? Czym się wtedy kierować?

Co będziemy w nich przechowywać?

To podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać przed dokonaniem zakupu. Zdecydowanie nie zapakujemy kanapki na drugie śniadanie w worek o pojemności 120l, tylko w małe woreczki. Warto zwrócić uwagę nie tylko ogólną wielkość pakowanych rzeczy, ale też na ich kształt. Jeśli zawierają one spiczaste elementy, lub ostrzejsze krawędzie, to konieczny będzie worek z grubszego materiału. W przypadku przechowywania płynów lub produktów sypkich, dobrze kiedy otwór zakończony jest zamknięciem strunowych.

Traktując worek foliowy jako wypełnienie innego pojemnika, dobrze gdy worek jest trochę większy, żeby nie wpadał całkiem do środka i dało się jego brzegi zabezpieczyć na zewnętrznej części np. kubła. W takie sytuacji łatwo zapomnieć też o kwestii wagi przechowywanego przedmiotu, bo pojemnik często jest bardziej wytrzymały i bez problemu możemy wrzucać do niego nawet ciężkie rzeczy, ale przy wyjmowaniu pełnego worka trzeba się upewnić, że one też sobie poradzi, a nie pęknie.

Jeśli mowa o workach na odpady to oczywiście należy wybrać odpowiedni kolor, bo to gwarantuje też odpowiednie właściwości.

Sposób przechowywania

Kiedy worki służą jedynie przechowywaniu rzeczy w jednym miejscu i ochronie ich przed kurzem, nie ma potrzeby szukać w sklepie produktów z górnej półki. Chcąc wynieść stare pluszaki do piwnicy lub na strych, bo nasze dziecko już się nimi nie bawi, to jedynym zadaniem takiego worka jest pomieszczenie ich wszystkich. Chyba, że chcemy w ten sposób zapakowane rzeczy przewozić i przenosić. Na przykład biorąc udział w zbiórce odzieży, powinniśmy się wcześniej zaopatrzyć w worki foliowe na ubrania, które byłyby jednak grubsze, ponieważ będą wielokrotnie przerzucane i przekładane podczas transportu, narażone na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Do mrożenia żywności dobrze jest wybierać przeźroczyste i mocne, aby łatwo rozpoznać zawartość oraz mieć pewność, że nie dojdzie do perforacji, co szczególnie ważne przy mrożeniu płynów.

Wracając do tematu ubrań, zdarza się, że chcemy okrycia wierzchnie sezonowe, takie jak ciepłe kurtki i płaszcze zimowe lub swetry. Ułatwić to mogą próżniowe worki foliowe posiadające dodatkowe otwory, pozwalające na zassanie powietrza odkurzaczem i w ten sposób znaczne zmniejszenie objętości i oszczędność miejsca.