Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

W obecnych czasach należy przykładać dużą wagę do ochrony środowiska naturalnego, bo badania i obserwacje wskazują, że wieloletnie zaniedbania tego problemu zaczęły stanowić dla ludzkości poważne zagrożenie. Jedną z prostych rzeczy, które może zrobić każdy z nas, aby pomóc planecie, jest segregacja odpadów. Jednak będzie ona miała sens tylko, jeśli zabierzemy się do tego w odpowiedni sposób i poza wyborem odpowiedniego kontenera na osiedlowym śmietniku, umieścimy śmieci też w odpowiednich workach.

Worki na śmieci - kolory

Podstawowym oznaczeniem worków w zależności od typu odpadów do jakich zostały przeznaczone są kolory. 

Niebieskie - wrzucamy do nich papier, tekturę i kartony. Nadają się do książek, magazynów, papieru biurowego, ulotek, zeszytów itp. Ważne, żeby nie były niczym powlekane, ubrudzone, czy zatłuszczone, dlatego nie możemy umieszczać w nich zużytych ręczników papierowych i chusteczek higienicznych, a także bezpośrednich opakowań po żywności oraz sypkich materiałach budowlanych. Nie każdy wie, ale również nie powinny tu trafiać paragony sklepowe, których miejsce jest w śmieciach zmieszanych.

Żółte - przeznaczone do odpadów z tworzyw sztucznych i metalu. Nadają się na wszelkiego rodzaju opakowania z plastiku, zarówno te po chemii gospodarczej i kosmetykach, woreczki foliowe, kubeczki po jogurtach, jak i metalowe puszki. Jednak musi być zachowana ta sama zasada do dla papieru - wszystko to musi być czyste. Jeśli, tak jak ma to miejsce w przypadku pojemników na farby i lakiery, trudno o ich wyczyszczenie, to nie mogą trafić do żółtych worków.

Zielone - worki na szkło. Oczywiście słoiki i butelki muszą być pozbawione zakrętek i innych elementów, z metalu, plastiku lub gumy. Absolutnie nie powinny trafić do niego żarówki, szkło samochodowe i wyroby ceramiczne używane w domu, talerze, porcelana, fajans oraz szklanki.

Brązowe - na odpady komunalne z kuchni, czyli tzw. bio. Tutaj warto pamiętać, że o ile wszystkie obierki z warzyw i owoców, zepsute produkty spożywcze, czy resztki posiłków są mile widziane, o tle przetwory pochodzenia zwierzęcego, od mięsa, wędlin, kości i tłuszczu, po jogurty, śmietany i sery, już nie (jedynie skorupki jaj stanowią wyjątek). Alternatywą są specjalne papierowe torby, które dobrze sprawdzają się, kiedy nie wytwarzamy za dużo tego typu odpadów. Ich magazynowanie w kuchni, aż uzbiera się ich większa ilość, jest mało higieniczne i może generować nieprzyjemny zapach, więc wtedy warto się zaopatrzyć w torby, albo mniejsze worki, podpisane jako biodegradowalne.

Szare - na odpady komunalne zielone, czyli skoszoną trawę, liście, rozdrobnione gałęzie i trociny.

Czarny - do niego wrzucamy zabrudzone papier, plastik i metal, resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego, środki ochrony higienicznej, tekstylia, ceramikę. 

Worki na śmieci - "duże"

Kiedy nasze odpady to np. meble, powinny zostać sklasyfikowane jako wielkogabarytowe i wtedy są prowadzone ich osobne zbiórki. W przypadku remontu i dużych ilości gruzu, nie możemy go umieścić w żadnym z podstawowych pojemników. Warto wtedy zaopatrzyć się w specjalne worki na gruz, dostosowane do jego ciężaru i objętości. Jeśli nie mamy do czynienia z małym remontem, a bardziej z dużą budową, to dobrym rozwiązaniem będą big bagi, które są łatwiejsze do przenoszenia przez maszyny i wytrzymują znacznie większe obciążenia niż ich foliowe odpowiedniki.