Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

Zarówno podczas prac na budowie jak i remontu mieszkania, nie unikniemy powstawania gruzu. Może być różnego rodzaju, ilości, a nawet wielkości, ale należy pamiętać, że nie każdy worek na śmieci sobie z nim poradzi. Worków na odpady budowlane jest sporo, dlatego przed zakupem warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Materiał z jakiego jest worek

Popularne są worki foliowe, ale jeśli spróbujemy przenieść w nich materiały ciężkie lub z elementami o ostrzejszych krawędziach, to mogą łatwo ulec rozerwaniu, dlatego trzeba zwrócić przy nich szczególną uwagę na rodzaj i grubość tworzywa z jakiego są wykonane. Zaleca się wybór tych z LDPE. Jeszcze bardziej wytrzymałym materiałem jest polipropylen, z którego robione są worki powlekane i niepowlekane. Te pierwsze świetnie sprawdzą się do materiałów sypkich i dodatkowo ochronią je przed wilgocią, a drugie dzięki przepuszczalności “oddychają” i nadają się nawet podczas przechowywania żywności.

Pojemność worka

Mogłoby się wydawać, że im większy worek budowlany tym lepiej, ekonomiczniej, ale nie do końca. Trzeba pamiętać, że gruz może być naprawdę ciężki i trudno będzie przenosić wypełnione nim po brzegi pojemniki. Przy drobnym gruzie wygodniejsze będą worki średniej wielkości, natomiast jeśli odpady są większe, ale stosunkowo lekkie, to faktycznie, duża pojemność będzie ułatwieniem. Chyba, że w ogóle nie planujemy przenosić ich ręcznie, tylko za pomocą maszyn, wtedy możemy wybrać nawet takie o pojemności na 1-2 tony. 

Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

Worki na śmieci budowlane jednokrotnego użytku będą kusić ceną i mogą się przydać zwłaszcza w przypadku niewielkiego remontu mieszkania. Wybór droższych, ale z możliwością zastosowania ich wiele razy, powinny natomiast rozważyć osoby planujące większe przedsięwzięcie budowlane i ci, którzy zajmują się tym profesjonalnie, bo raz zakupione przydadzą się w większej ilości zleceń. Warto wziąć wtedy pod uwagę worki typu big bag, dodatkowo powlekane włóknem szklanym, dzięki czemu przetrwają niejedną dużą budowę. Można je też wykorzystać do składowania ziemi, czy kamieni i jako worki na materiały budowlane. 

Ilość uchwytów

Łatwiejsze przenoszenie worków z placu budowy do kontenera gwarantują odpowiednie uchwyty, w zależności od rodzaju transportowanego odpadu. Jeśli do wyniesienia jest coś sypkiego, a do tego pylącego, to najlepsze będą te z jednym uchwytem. Wtedy wystarczy okręcić jego nasadę i samo to stanowi wystarczające zabezpieczenie przed wysypaniem lub unoszeniem się w powietrzu pyłu ze środka. Kiedy mamy do czynienia z odpadem w formie zbliżonej do granulatu, wygodniej przenosi się go w dwie osoby, dlatego najlepszym wyborem będą te zaopatrzone w dwa mocne uchwyty. Z kolei w workach wielokrotnego użytku najczęściej spotkać się można aż z czterema uchwytami, sprawdzającymi się w wielu różnych przypadkach i znacząco ułatwiającymi załadunku i rozładunku, bo przy ich gabarytach robi się to często z użyciem niewielkich urządzeń dźwigowych montowanych na samochodach ciężarowych.