Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

Polipropylen i polietylen to tworzywa sztuczne o bardzo szerokim zastosowaniu, które w dużych ilościach możemy znaleźć we własnych domach - w wielu kuchniach znajdują się woreczki polietylenowe do przechowywania żywności, a w szufladach biurek taśmy klejące z polipropylenu. Oba materiały są stosunkowo tanie zarówno w produkcji jak i późniejszej obróbce prowadzącej do powstania gotowego produktu, a pożądanych użytkowo właściwości mają naprawdę sporo, dlatego nie może dziwić ich popularność. Większe worki z nich wykonane różnią się od siebie właściwościami, dlatego dobrze wiedzieć, w jakich warunkach mogą być stosowane.

Właściwości

Worki polietylenowe, zwane często workami foliowymi, cechują się dużą elastycznością, co ułatwia ich przechowywanie kiedy są puste. Można je dowolnie składać i zwijać, a te cieńsze zajmują bardzo małą ilość miejsca. Dodatkowym atutem jest ochrona przed przedostawaniem się wilgoci zarówno do środka, jak i na zewnątrz, więc tak samo jak ochronią produkty sypkie przed wilgocią, tak samo można w nich przechowywać płyny, co w połączeniu z odpornością na bardzo niskie temperatury. Często występują jako bezbarwne lub kolorowe ale częściowo transparentne.

Polipropylen nie jest już tak elastyczny, ale za to potrafi być o wiele twardszy, a więc wytrzymalszy na uszkodzenia mechaniczne. Worki polipropylenowe produkuje się z cienkich tasiemek tego polimeru, co skutkuje ich przepuszczalnością. O ile nie przechowamy w nich płynów, o tyle doskonale sprawdzą się tam gdzie cyrkulacja powietrza jest niezbędna, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu rodzajów żywności.

Oba nadają się do recyklingu, co bardzo ważne biorąc pod uwagę ich długi czas rozkładu, natomiast badania pokazują, że polipropylen degradacji ulega o wiele szybciej.

Zastosowanie

Worki z polietylenu dzięki wymienionym wcześniej właściwościom znajdują zastosowanie jako szeroko rozumiane worki na śmieci, czy do przechowywania płynów, a nawet ich mrożenia. Zabezpieczają też produkty sypkie przed wchłanianiem wilgoci, na którą mogą być narażone np. podczas transportu. 

Wyroby z polipropylenu mogą mieć różne zastosowania w zależności od wielkości. Worki polipropylenowe małe mogą być z powodzeniem alternatywą dla worków raszlowych przechowywania owoców i warzyw z ogrodu. Doskonale sprawdzają się też, gdy zachodzi potrzeba budowy wałów podczas powodzi, kiedy to wypełnia się je piaskiem. Te naprawdę duże można wyszukiwać w internecie jako worki polipropylenowe na gruz i przydadzą się przy dużych remontach.

2w1

Szczególnym przypadkiem są sytuacje, kiedy zależy nam na ochronie przed wilgocią, ale też wysokim stopniu wytrzymałości i mocnych uchwytach do łatwiejszego transportowania. Wtedy rozwiązaniem jest połączenie obu materiałów w postaci worków polipropylenowych z wkładką foliową. Stanowi to również zabezpieczenie przed wydostawaniem się bardzo drobnych pyłów oraz zapachów, co mogłoby być szczególnie kłopotliwe, jeśli nie należą one do szczególnie przyjemnych, albo po prostu są bardzo intensywne.