Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

Na rynku dostępnych jest wiele produktów do przechowywania i transportowania śmieci. Zarówno osoby prywatne, które są w trakcie mniejszego lub większego remontu, jak i profesjonalne ekipy budowlane, często stoją przed dylematem wyboru odpowiednich worków na śmieci. Czym kierować się podczas ich zakupu? Na jakie parametry tych produktów należy zwrócić uwagę? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to czytaj dalej.

Kluczowa kwestia - pojemność

Worki na śmieci muszą mieć przede wszystkim odpowiednią pojemność. Od tego zależeć będzie, w jaką ich liczbę należy się zaopatrzyć, aby mieć pewność przechowania wszystkich planowanych odpadów. Jak dokonać takiego wyboru? Worki na śmieci biodegradowalne lub zwykłe muszą być nieco dłuższe, niż sam pojemnik, do którego będziemy go wrzucać. Na rynku dostać można je w różnych rozmiarach, począwszy od 10 l. Wyjątkiem są worki typu big bag, które pomieszczą w sobie opady o łącznej masie do 2 ton. Po wypełnieniu zazwyczaj przechowuje się je przed posesją, a następnie wywozi do miejsca ich składowania.

Równie ważny jest uchwyt na worki na śmieci. Powinien być on wykonany z solidnych materiałów, tak aby wytrzymał ciężar składowanych wewnątrz odpadów. 

Konstrukcja otworu worka

Najczęściej, worki na śmieci wyposażone są w trzy rodzaje konstrukcji otworu:

  • klasyczna, bez dodatkowych udogodnień - zazwyczaj dwa końce worka związuje się supeł i to za niego transportuje worek do samochodu lub większego kontenera, 
  • zakończona tzw. uszami - zdecydowanie bardziej wygodna opcja niż wersja klasyczna,
  • zakończona taśmą ściągającą - są szczególnie rekomendowane zarówno w pracach domowych, jak i budowlano-remontowych.

Tworzywo = wytrzymałość 

Worki na śmieci różnią się także materiałem wykonania i grubością, co przekłada się bezpośrednio na ich jakość. Cienkie worki przeznaczone są do odpadów codziennych, miękkich, natomiast te o grubszej strukturze, specjalnie wzmacniane, przeznaczone są do utylizacji gruzów i innych odpadów budowlanych. Innym rodzajem worków są te biodegradowalne - przyjazne dla środowiska naturalne, rozkładające się szybciej niż tradycyjne. 

Worki wielkogabarytowe typu big bag tworzone są najczęściej z polipropylenu, który jest zarazem wytrzymały, jak i lekki. 

Segregacja śmieci - dla świadomych ekologicznie

Worki na śmieci do segregacji różnią się przede wszystkim kolorem i tym samym:

  • zielone - przeznaczone do odpadów ogrodowych i szkła,
  • żółte - wrzuca się do nich tworzywa sztuczne,
  • niebieskie - służą do przechowywania papierów i tektury,
  • czarne  - przeznaczone do odpadów mieszanych,
  • fioletowe  - dedykowane są śmieciom typu bio, czyli np. resztkom jedzenia,
  • czerwone - można do nich wrzucać materiały metalowe.