Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

Przy większych remontach lub pracach budowlanych, jednym z powszechnych dylematów jest kwestia wywożenia zalegającego gruzu i innych odpadów. Zajmują one dużo miejsca, są ciężkie, często pylą i nie nadają się do wyrzucenia do zwykłych pojemników na śmieci. Wiele osób zadaje sobie pytanie co będzie wówczas lepsze: worki na odpady budowlane czy kontener? Czytaj dalej, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Utylizacja odpadów budowlanych - worek vs. kontener

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, należy pamiętać, że sposób utylizacji odpadów uzależniony jest od ich rodzaju. Zarówno gruz budowlany, jak i zerwane kafelki, podłogi, tapety i resztki innych materiałów muszą być przechowywane w odpowiednich pojemnikach. Tylko w ten sposób można uniknąć wysokiej kary administracyjnej. 

Jednym z rozwiązaniem jest torba na gruz, czyli big bag. Są one wykonane z materiałów syntetycznych o dużym stopniu wytrzymałości.  Ich największą zaletą jest waga, co sprawia, że puste worki są bardzo łatwe w transporcie i nie zajmują wówczas zbyt wiele miejsca. Ponadto, są znacznie tańsze niż usługa wywiezienia. Co więcej, wypełniony worek na odpady budowlane łatwiej jest przechować, ponieważ zajmuje mniej miejsca. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób posiadających własną posesję, ale nie tylko. Pozostawienie go również na terenie wspólnoty mieszkaniowej nie wymaga uprzednich zgód ani pozwoleń zarządcy dróg. Jednym minusem toreb na gruz może być podatność na uszkodzenia.

Kontenery na gruz są znacznie większe niż big bagi, ale przy tym również cięższe. Wyróżniają się także solidnością wykonania, dlatego ich użycie nie jest związane z ryzykiem jakiegokolwiek uszkodzenia. Kłopot może sprawiać jedyne pakowanie odpadów budowlanych. Najlepiej jest, gdy ekipa posiada specjalny sprzęt do załadunku, w przeciwnym razie praca ta może być żmudna i mozolna. Zamówienie kontenera jest zatem dobrym rozwiązaniem jedynie w przypadku ogromnych ilości gruzu. 

Warto pamiętać, że na terenie większości gmin istnieje możliwość bezpłatnego wywozu większych gabarytowo odpadów budowlanych (raz w roku). Takich informacji należy szukać na stronach internetowych urzędów miejskich. 

Jak zatem widać wybór pomiędzy kontenerem a workami na gruz jest kwestią indywidualną. Jednakże, aby nie doprowadzić do niepotrzebnych nerwów i stresów, które i tak pojawiają się na etapie remontu czy budowy, warto zaplanować utylizację śmieci jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania jakichkolwiek prac. Ma się wówczas większą kontrolę nad całym procesem, a przede wszystkim zaoszczędzony czas. 

Worki typu big bag - czy tylko gruz?

Big bagi są rozwiązaniem bardzo uniwersalnym. Można w nich przechowywać nie tylko gruz, ale również m.in. ziemię, zboża (i inne materiały sypkie), pozostałości po kafelkach, podłogach, tapetach, a także produkty spożywcze.