Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami - jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00-17:00 pod numerami telefonów +48 730 005 733 / +48 690 012 220 i pod adresem e-mail sklep@bigbag24.pl  

Dzięki rozwojowi świadomości dotyczącej ekologii i konieczności segregacji odpadów coraz więcej z nas decyduje się na skrupulatne oddzielanie różnego rodzaju śmieci. Tak drobne nawyki w bardzo dużej skali, przyczyniają się do wzrostu ochrony środowiska i ponownego wykorzystania niektórych tworzyw, czyli recyklingu.

Jednym z rodzajów śmieci, które powinniśmy segregować są odpady bio. Psują się one najszybciej i w związku z tym istnieje konieczność odpowiedniego ich zabezpieczenia i szybkiego wyrzucenia. Jakie tworzywa do ich krótkiego przechowywania wybrać? Czy istnieją konkretne regulacje? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się więcej.

W Big Bag Logistic znajdziesz wiele rozwiązań, które można wykorzystać do magazynowania odpadów bio. Masz pytania lub wątpliwości? Napisz do nas.

Czym są odpady bio?

Odpady bio to inaczej śmieci organiczne, które ulegają szybkiej biodegradacji, czyli mówiąc prościej rozkładowi. Warto przeprowadzać ich segregację w sposób dokładny lub wykorzystać w sposób naturalny - jako kompostownik.

Co zalicza się do odpadów bio? Są to:

  • obierki owoców i warzyw, a także wszystkie pozostałości po nich;
  • zepsute lub niezużyte jedzenie (za wyłączeniem mięsa i kości);
  • skorupki jajek;
  • fusy po kawie i herbacie;
  • odpady roślinne (liście, kwiaty, trawa, gałęzie);
  • naturalne drewno (nie może być impregnowane).

Jak zatem widać, są to po prostu produkty naturalne.

Jak segregować odpady bio?

Podczas segregacji odpadów bio, warto pamiętać o tym, że wrzuca się wyłącznie do brązowego pojemnika zbiorczego. Stoją one zarówno na osiedlach mieszkaniowych, jak i muszą znaleźć swoje miejsce na prywatnych posesjach.

Do takich kontenerów nie wolno wrzucać mięsa, kości, olejów jadalnych, odchodów zwierzęcych, popiołów pozostałych po spaleniu węgla, kamieni i ziemi.

W czym wyrzucać bio śmieci?

Zgodnie z rozporządzeniem odpady bio należy wyrzucać również w opakowaniach/workach biodegradowalnych. W przeciwnym razie ich segregacja nie miałaby najmniejszego sensu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup worków przeznaczonych do kompostowania. Należy zatem upewnić się, czy na worku znajduje się specjalny certyfikat, jakim jest symbol roślinki.

Jeszcze inną możliwą opcją jest wyrzucanie odpadów bio w workach papierowych. Aby nie nasiąkał on wilgocią, obierki można wcześniej zawinąć w gazetę codzienną (najlepiej nie zawierającą kolorowego barwnika).

W związku tym nie zaleca się wykorzystywać w tym celu zwykłych worków foliowych. W tym przypadku całość (zarówno worek, jak i bio zawartość) trafiają jednocześnie do automatycznej rozrywarki. Tym samym rozdrobnieniu ulegają zarówno materiały organiczne, jak i nieorganiczne, co powoduje zanieczyszczenie całości.